Emolienty- wybór, znaczenie, stosowanie

Leczenie

27/03/2021, Mikołaj Cichoń

Poniższy artykuł został napisany w oparciu o interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej z 2019r.

Emolientoterapia jest jednym z najważniejszych filarów skutecznego leczenia atopowego zapalenia skóry. Zostało udowodnione w licznych, wieloośrodkowych badaniach naukowych, że prawidłowe stosowanie emolientów:

  • wydłuża okres remisji po leczeniu przeciwzapalnym,

  • zapobiega zaostrzeniom zmian skórnych,

  • zmniejsza ilość stosowanych miejscowo glikokortykosteroidów

Jak wybrać odpowiedni emolient?

Obecnie dostępna jest szeroka gama emolientów, co może utrudniać dobór prawidłowego preparatu i być przyczyną niepowodzenia terapii. Czym zatem powinniśmy się kierować szukając odpowiedniego emolientu?

Należy zwrócić uwagę na 3 podstawowe cechy preparatu:

1. Dobry emolient nie zawiera substancji potencjalnie alergizujących ani drażniących.

Zalicza się do nich: substancje zapachowe, konserwanty o udowodnionym silnym potencjale alergizującym (np. metyloizotiazolinon), alkohole, wełny owcze, lanolinę oraz glikol propylenowy. Przez uszkodzoną barierę naskórkową, a taka charakteryzuje AZS, zdecydowanie łatwiej jest przedostać się do skóry substancjom, które mogą wywołać stan zapalny. Kolorowym i intensywnie pachnącym „emolientom” mówimy zdecydowane „nie!”

2. Dobry emolient posiada sterylne opakowanie.

Dlaczego to takie ważne? Opakowania, które wymagają bezpośredniego użycia rąk do nałożenia emolientu zwiększają ryzyko zanieczyszczenia drobnoustrojami, które mamy na dłoniach. Pojemniki z pompką lub inną formą szczelnego zamknięcia minimalizują ryzyko przeniesienia niechcianych substancji do pojemnika i w dalszej kolejności na skórę, co przekłada się na większą skuteczność terapii i zredukowanie potencjalnych źródeł wtórnego nadkażenia skóry. Jeżeli używamy emolientów z opakowań bez pompki lub bez specjalnego, sterylnego zamknięcia, należy je po otwarciu przechowywać w lodówce a emolient nakładać np. szpatułką.

3. Dobry emolient zawiera substancje okluzyjne, nawilżające i lipidy.

Warto tutaj zaznaczyć, że dany emolient może być skuteczny, nawet gdy nie zawiera jedocześnie składników z każdej z wyżej wymienionych grup.

Substancje okluzyjne – zmniejszają utratę wody z naskórka. Są to między innymi wazelina, oleje mineralne czy parafina.

Substancje nawilżające – wiążą wodę w naskórku. Do tej grupy zalicza się mocznik w stężeniu do 10%, glicerol, sorbitol, kwas mlekowy, alkohol cetylowy, alkohol cetylostearylowy, alkohol stearylowy.

Lipidy – związki lipidowe uzupełniają barierę naskórkową, która u osób z atopowym zapaleniem skóry jest uszkodzona. Pomocne w tym są składniki takie jak: ceramidy, cholesterol i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Wbrew powszechnym mitom olej kokosowy NIE jest zalecany do stosowania na skórę, szczególnie u osób z atopowym zapaleniem skóry – nasila on utratę wody z naskórka i tym samym sprawia, że skóra staje się bardziej sucha, a świąd bardziej uporczywy.

Dobry-emolient.png

Jak prawidłowo stosować emolienty?

Wybraliśmy odpowiedni emolient, więc przydadzą się cenne wskazówki jak prawidłowo go stosować. Niestety, aż 75% pacjentów z atopowym zapaleniem skóry nie jest świadomych jak należy nakładać emolienty na skórę.

Najważniejsze zasady skutecznej emolientoterapii:

  1. Nie stosuje się emolientów na skórę zmienioną zapalnie.

  2. Emolienty stosuje się minimum 2–3 razy dziennie, w tym po każdej kąpieli.

  3. Emolient nakłada się bezpośrednio (2-3 min.) po kąpieli.

  4. Emolienty stosuje się na całą skórę, nie punktowo.

  5. Zaleca się zużywanie 200 gramów emolientu tygodniowo u małych dzieci i 500 gramów tygodniowo u osób dorosłych.

Prawidłowa emolientoterapia = mniejsze zużycie miejscowych sterydów oraz dłuższe okresy bez stanów zapalnych skóry!

Emolienty Plus - czym są?

Grupa „Emolientów Plus” została wyłoniona w 2018, nie tak dawno temu. Zalicza się do niej emolienty zawierające substancje dodatkowe naturalnego pochodzenia takie jak: saponiny, lizaty bakteryjne z Aquaphilus dolomiae, Vitreoscilla filiformis. Obok klasycznego działania emolientów polegającego na odbudowie uszkodzonej bariery naskórkowej, wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i korzystnie wpływają na mikrobiom skóry.

Warto poszukiwać oznaczeń „Emolient Plus”/„Emolient +” na opakowaniach emolientów.

Najważniejsze jednak, aby emolienty dobierać indywidualnie! DOBRY EMOLIENT = DOBIERANY INDYWIDUALNIE

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celu jej poprawnego działania, analizy ruchu i/lub wyświetlania spersonalizowanych reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody - opuść tę stronę.
Aby uzyskać więcej informacji zapoznaj się z naszą polityką prywatności: Polityka Prywatności